Bajki terapeutyczne – czy warto czytać?...
Dzieci mają codziennie do przepracowania nowe wydarzenia i emocje z nimi związane. Nie wszystkie są przyjemne i przyjazne. Czasami złość, zazdrość czy niezadowolenie szukają ujścia i trzeba dzieciom pokazać, jak to zrobić w sposób zrozumiały i bezpieczny.
Emocje
W wyrażaniu intensywnych emocji mogą pomóc bajki terapeutyczne. Bohaterem jest postać, która ma podobny problem. Zazwyczaj początkowo postać z bajki nie radzi sobie z własnymi emocjami, przeżywa rozterki i problemy. Przeżycia i stopniowanie emocji pokazane są tak, by dziecko mogło się zidentyfikować z główną postacią. Bajka terapeutyczna zawsze dobrze się kończy, pomaga, podpowiada sposoby na pokonanie problemów i szczęśliwe rozwiązanie sytuacji.
Pomocne narzędzia
Akcja w bajkach terapeutycznych toczy się w świecie fantazji: zwierzęta i zabawki mówią ludzkim głosem, pełno jest elfów, wróżek i czarownic. Jednak, gdy zachodzi konieczność rozwiązania problemów, bohaterowie korzystają z całkiem normalnych sposobów: głęboko oddychają dla uspokojenia; wychodzą do innego pokoju, by się wyciszyć; przechowują emocje w specjalnych pojemnikach.
Bajkoterapia
Po przeczytaniu bajki terapeutycznej ważne jest, by z dzieckiem porozmawiać, jeśli ma na to ochotę. Należy wysłuchać i okazać zrozumienie. Niektóre dzieci wolą zmierzyć się z emocjami poprzez przelewanie ich w postaci rysunków na papier lub w formie listu do bohatera z bajki czy bezpośrednio do emocji.